Qorabayir otchilik majmuasida nazorat ko'rigi o'tkazildi.
2022-yil 26-avgust kuni "Qarshi mintaqaviy temir yo'l uzeli" UKga qarashli Qorabayir otchilik majmuasida nazorat ko'rigi o'tkazildi.
Nazorat ko'rigi davomida majmua hududida zotdor otlarni ko‘paytirish, sohada naslchilik ishlarini yaxshilashga qaratilgan ishlar ko'zdan kechirildi.
Mamlakatimizda yilqichilik va ot sportini rivojlantirish, uning moddiy-texnik va ozuqa bazasini mustahkamlash, mazkur soha uchun mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish, xorijiy davlatlarning ilg‘or tajribalarini o‘rganish orqali nasldor, sport va xizmat otlarini ko‘paytirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Bu borada davlatimiz rahbarining 2017 yil 15 iyundagi «O‘zbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori muhim dasturilamal bo‘lmoqda.

A control inspection was conducted at the Karabayr horse breeding complex.
On August 26, 2022, a control inspection was conducted at the Karabayr horse breeding complex belonging to the UE "Karshi Regional Railway Junction".
During the inspection, the activities aimed at breeding thoroughbred horses in the territory of the complex and improving breeding work in the field were reviewed.
Special attention is majored on the development of horse breeding and horse sports in our country, strengthening of its material-technical and feed base, training of specialists for this field and improving their skills, breeding of thoroughbred, sports and service horses by studying the best practices of foreign countries. In this regard, the decree of the head of our state dated June 15, 2017 "On additional measures for the development of horse breeding and horse sports in the Republic of Uzbekistan" is an important program.
Karabayr horses, which are considered our national pride, are currently being bred in this complex. Today, about 300 horses are being cared for in the Karabayr horse breeding complex.